adderall online

yasli.jpgSosyal Hizmetler Konya İl Müdür Yardımcısı ve Aile Danışma Merkezi Müdürü Uzm. Cemil Paslı, Türk toplumunun pederşahi aile geleneğine sahip olduğunu, ailenin büyüğe göre şekillendiğini ifade ederek, önceliklerin büyüklerden başladığını anımsattı. Günümüzde ise bunun, yerini veledşahi diyebileceğimiz aile modeline terk ettiğine dikkat çeken Cemil Paslı, “Çekirdek ailelerde herşey çocuk eksenli. Tüm aile çocuğun durumuna göre şekilleniyor” dedi. Yaşlılarımızın bugünkü sosyal hayatta ev içerisindeki konumunun irdelenmeye değer olduğuna işaret eden Cemil Paslı, “Niçin evlerimizde ‘çocuk odası’ var da ‘yaşlı odası’ yok. Dilediğinde bizimle zamanını paylaşacağı, dilediğinde odasına çekilip kendisini dinleyebileceği odaları niçin olmasın. Evlerimizde yaşlı odası oluşturursak huzurevinden evlere geri dönüşün başlayacağını ve huzurevlerine gerek kalmayacağını söyleyebilirim” dedi. Yazının tamamını oku »

yasli22.jpgAziz ŞEKER: Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

Mehmet ERSOY: 1960 yılında Anamur’da dünyaya geldim. 1984 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdim ve aynı Üniversitede 1994 yılında doktora eğitimimi tamamladım. 1997 yılında doçent, 2005 yılında ise profesör unvanını aldım. Uluslararası hakemli dergilerde yayımlanmış 13 makalem, Uluslararası bilimsel toplantılarda sunulmuş 9 adet bildirim, Ulusal dergilerde yayımlanmış 16 adet makalem, Ulusal kongrelerde sunulmuş 17 adet bildirim ve posterim, yayımlanmış pek çok kitabım mevcuttur. Yayımlarım uluslararası alanda pek çok atıf almıştır. Bozok Üniversitesinde yürütücüsü olduğum ve bir gurup akademisyenle hazırladığım “Jeotermal Kaynakları Araştırma ve Geliştirme” projesi kabul edilmiş olup uygulama aşamasındadır. Pek çok bilimsel ve mesleki kuruluşa üyeyim. Yazının tamamını oku »

yasli_evde.jpg1 Ekim “Dünya Yaşlılar Günü” olarak kutlanıyor. Evet. Yaşlılık bir final. Genç olarak ölmek istemediğimize göre herkesin yaşamak istediği bir final. Yaşlılık aynı zamanda bir hasat mevsimi. Hani tarlaya ürünü ekersiniz, sularsınız emek verirsiniz ve ürünü sabırsızlıkla beklersiniz ya, işte odur yaşlılık. Her kemal ve cemal sahibi kendi cemal ve kemalini görmek ve göstermek ister ya, işte bu eylemin en güzel zamanıdır yaşlılık. Şiirde mahlasınızın da zikredildiği en güzel son dörtlüktür yaşlılık. Yazının tamamını oku »

yaslilik12.jpgYaz mevsimi yerini sonbahara ve kışa bırakır. Gündüz biter, akşama ve geceye dönüşür. İnsanın da dünya serüveni çocuklukla başlar, gençlikle devam eder, ihtiyarlık ve ölümle son bulur.

İnsanoğlu bu dünyada misafir olduğu gibi, ona verilen gençlik ve sağlık gibi nimetler de misafirdir. Belki sağlık alanında yaşanan gelişmeler insan ömrünün uzamasını sağladı ancak yaşlanmayı durduramadı.

Doğunun şairi Niyaz-i Mısrî bu durumu bir şiirinde şöyle özetler:

Günde bir taşı bina-yı ömrümün düştü yere,

Can yatar gafil, binası oldu viran bîhaber.

Şairin de ifade ettiği gibi bu vücut ve bu gençlik adım adım ihtiyarlığa doğru yol alır da, içinde olan bizler bunun pek farkına varamayız. Yazının tamamını oku »


© 2008 Tema Tasarım Just Skins | Yönetim