cocugum.jpg

Canım Oğlum… Bugün seni seyrettim alem-i berzahtan… Eyüp Sultan Camii’nin avlusunda duaya açılmış minicik avuçlarını öpmek için yeryüzüne inmiş meleklerin arasındaydın. O masum halini görünce gözlerim yaşardı. Eyüp Sultan Hazretleri sildi gözyaşlarımı ve “sakın üzülme” diyerek teselli etti beni. Ehl-i iman için hakiki firakın olmadığını söyledi. “Vuslat çok yakındır, mahzun olma” dedi.

Burada zaman mefhumu değişti birden. Dünyada daralan yüreğim sonsuzluğa kanatlandı, genişlendi ve felaha kavuştu.

Benim için sakın üzülme evladım. Vakur duruşunu asla bozma. Baban onuruyla yaşadı ve hak bildiği yolda Hakk’a yürüdü.

Hatırlar mısın? Yatmadan hemen önce sana hikâyeler okurdum. Bundan sonra her gece melekler okuyacak hikâyeni ve benim yerime buseler konduracak gül kokulu yanaklarına…

Bazı gazetelere yansıyan fotoğraflarıma bakıp sakın yanılma. Onlar dünyada insan müsveddesi olarak yaşayanların âlem-i berzahtaki hallerini bir görselerdi; “keşke toprak olsaydık” feryatları arasında azap çektiklerine şahit olacaklardı. Bir imtihan meydanı olan dünyada zulmedenlerin buradaki hallerini görseniz onlara acırdınız. Allah’ın Kahhar ismine muhatap olan o zavallıların âlem-i berzahtaki hallerini tahmin bile edemezsiniz. İçiniz müsterih olsun. Mutlak Adil olan Allah, zalimin hesabını öyle bir görüyor ki; “zalimler için yaşasın cehennem” sözünün tecellisine bizzat şahit oluyorsunuz.

Üzülme yavrum. Ben berzahta hakiki dostlara kavuştum. Hazreti Resulullah (asm) karşıladı beni, yanında da Eyüp Sultan Hazretleri vardı. “İstanbullu hemşehrim hoş geldin” dediler.

Burada, yeryüzünde insanların üzerinde boğuştukları hiçbir şeyin ehemmiyeti yok. Berzahta insanın varoluşunun hakiki anlamı bütün çıplaklığıyla tezahür ediyor. İnsandan maksadın mânâ olduğunu, maddenin esmaya mazhariyet ölçüsünde bir kıymet ifade ettiğini idrak ediyoruz.

Canım evladım. Allah’a dayan, imanını dipdiri tut ve kulluğundan şaşma. Dünya yolculuğunda Allah ve melekleri seninledir, sakın unutma. Artık evin erkeği de, direği de sensin. Bundan sonra annenin destekçisi ve tesellicisi sen olacaksın. Bu acılar seni olgunlaştırıp güçlendirecek. Yüreğin öyle bir merhametle dolacak ki; “seni öldürmeye gelenler bile sende dirilecekler.” Allah’ın sana verdiği kabiliyetleri hiçbir karşılık beklemeden insanlığın selameti uğruna kullanacaksın. Haksızlığa uğrasan da kimseyi incitmeyeceksin.

Sizi hasretle ve özlemle âlem-i berzahta bekliyor olacağım.

Allah’ın vadettiği vuslat yakındır.

Allah’a emanet olun. Alnından hasretle öpüyorum.

El Baki, Hüve’l Baki…

Şehit Baban Mehmet Selim Kiraz.